Sevginin En Masum Eğitimin En Özel Hali

Sevginin En Masum Eğitimin En Özel Hali

Sevginin En Masum Eğitimin En Özel Hali

              Empati neydi? Bir başkasının gözünden dünyaya bakabilmek mi? Evet ve ben buna bir şey daha eklemek istiyorum. Bir dünya daha tanımak, yepyeni benlik kazanmak. Yeni coğrafyalar keşfetmek. Ve bu şahane duyguyu özel eğitimle birleştirdiğimizde bizleri nasıl ve ne denli ‘’insan’’ yapabileceğini düşündünüz mü hiç?

              Ben biraz bahsedeyim, zira böyle özel dünyalara girmek, onlara tanıklık etmek, vicdanlarından biraz daha pay almak hangi güzel duygunun karşılığı olabilir ki. Üç özel insanla aynı evde büyüdüm çünkü. Ben büyüyüp çocukluğumdan uzaklaştıkça onlar çocukluklarını hiçbir zaman terk etmediler. Bedenleri büyüdükçe onlarla beraber büyüyen bir şey daha vardı: karanlığın üstüne güneş gibi doğan gözleri. Gözlerindeki umutları ve kalplerindeki sonsuz sevgi. Dünyanın belki de en masum ve en eğlenceli oyun arkadaşlarına sahiptim. Peki, kaçınız benim kadar şanslı olabileceksiniz?

             İşte özel eğitimin hayatlarımıza dahil olmasıyla beraber sizler de benim sahip olduğum bu şansa erişmiş oldunuz. Olaya hep özel eğitimin onlara sağladığı faydalar üzerinden bakıldı. Bu şüphesizdi. Faydası tartışılmazdı. Ama bunun bizlerin dünyasında nasıl farkındalıklar sağladığı, yeni bakış açıları, gelişen empati duyguları, saf ve masum sevgi şekli karşılıksız bir sevgi örneği, her an size güzel günlerden el sallayan mut dolu bakışları ve sizi asla yarı yolda bırakmayacak elleriyle dünyalarımızın kirini, pasını, öyle bir temizleyip götürdüler ki, bizler onlarla adeta her an yeniden doğduk.

Çünkü onları özel kılan şey çok basitti. Hayatın verdikleriyle değil ellerinde sahip oldukları bir nefesle dahi mutlu olmayı, yetinmeyi biliyor ve kötülüğün kıyılarından hiç geçmiyorlardı.

Eğitimin en özel haliyle tanışmak, onlar için olduğu kadar asıl bizler için bir nimetti. Bakış açılarımızın daha sağlam, empati duygularımızın güçlü, kalplerimizin daha sevgi dolu olmasını sağlayan özel insanlara verilen eğitimlerin, onların bize kattıkları karşısında bir teşekkür olduğunu bilmek de elbette ayrı güzeldi.

     Hayatımıza dahil olan eğitimin en özel haliyle sevgimizi okşayan, teşekkürlerimizi en güzel karşılığıyla veren o sevgi dolu kalplere selam olsun.

           Sizleri tanımak öyle güzel ki…

                                                                                                 Öğretmen Gurbet ATILGAN